Jak wyposażyć saunę w roku 2020? - ogród i dom

wyposażenie sauny

Dlaczego warto posiadać balię ogrodową

Wzięcie długiej ciepłej i relaksującej kąpieli z ulubionymi dodatkami zapachowymi jest jednym z lepszych sposób na odprężenie się po długim i męczącym dniu. Co gdyby jednak przenieść naszą kąpiel w bardziej przyjemne miejsce, a

Jak  wyposażyć saunę w roku 2020? - ogród i dom wyposażenie sauny
mianowicie na zewnątrz, w otoczeniu natury? Balie ogrodowe służą właśnie do tego. Największą i niewątpliwą zaletą balii ogrodowych jest możliwość brania kąpieli na świeżym powietrzu. Ponadto z balii ogrodowych można korzystać nie tylko w sezonie letnim, ale także zimowym. Co więcej, kąpiele na zewnątrz w chłodniejszym okresie poprawiają krążenie oraz wzmacniają odporność. Z zażywania kąpieli w baliach ogrodowych płynie więc wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Branie kąpieli w baliach posiada wieloletnią i bogatą tradycję w wielu krajach, ze względu na zdrowotne i relaksujące działanie. Wystarczy posiadać wystarczająco dużo miejsca na postawienie takiej balii ogrodowej, żeby móc cieszyć się z dobroczynnego wpływu kąpieli na świeżym powietrzu przez cały rok.


Jak wyglądają balie ogrodowe

Kto z nas nie lubi brania długich, odprężających kąpieli z dodatkiem ulubionego olejku? A co jeśliby przenieść naszą kąpiel na zewnątrz i cieszyć się relaksującą kąpielą na świeżym powietrzu? Właśnie z tego powodu istnieją balie ogrodowe, które służą do brania odprężających kąpieli na świeżym powietrzu. Balie ogrodowe są okrągłe i obudowane specjalnym rodzajem wytrzymałego drewna, natomiast ich wkład jest laminowany. Balie ogrodowe posiadają także wbudowany piec, który utrzymuje ciepłą temperaturę wody. Do balii ogrodowej można wbudować dodatkowo jacuzzi, która sprawi że kąpiel w takiej balii będzie jeszcze bardziej relaksująca. Jedną z największych zalet posiadania balii ogrodowej jest możliwość korzystania z kąpieli na świeżym powietrzu nawet zimą. Ciekawostką dotyczącą balii ogrodowych jest to, że bywają one także nazywane ruską banią. Ponadto balie ogrodowe są na tyle duże, że bez problemu pomieszczą więcej osób, dzięki czemu można cieszyć się kąpielą na zewnątrz w towarzystwie znajomych i przyjaciół.


Czym jest sauna

Istnieje kilka rodzajów sauny, które różnią się od siebie pod względem działania oraz budowy, jednak najbardziej znana i popularna jest sauna fińska. Czym w ogóle jest sauna, do czego służy i jak wygląda? Z języka fińskiego sauna oznacza po prostu miejsce, pokój czy pomieszczenie, służące do ogrzania się. Sauna jest więc osobnym pomieszczeniem, które jest zbudowane z drewna i jest wyposażone w specjalny piec. Najbardziej znana sauna fińska jest także nazywana sauną suchą, ponieważ temperatura w jej wnętrzu sięga 100 stopni przy jednocześnie dość niskiej wilgotności powietrza. Żeby utrzymać odpowiedni stopień wilgoci rozgrzane kamienie polewa się wodą. Korzystanie z sauny służy celom zdrowotnym oraz relaksacyjnym. Saunę można posiadać we własnym domu albo w postaci specjalnie przygotowanego pomieszczenia, albo w formie sauny ogrodowej. Możliwe do nabycia sauny ogrodowe są właśnie typem sauny suchej. Sauna fińska jest zbudowana z drewna, które jest dobrym izolatorem pozwalającym na utrzymanie wysokiej temperatury.


Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Sauna, pomimo swoich wielu korzyści zdrowotnych, nie jest polecana dla niektórych osób, właśnie ze względu na konkretne problemy ze zdrowiem. Dość oczywistym jest to, że z sauny nie powinny korzystać osoby, które akurat chorują na grypę lub mają gorączkę. Jednym z największych przeciwwskazań korzystania z sauny jest ciąża, ponieważ może to być niebezpieczne. Ponadto z sauny nie powinny korzystać osoby, które chorują na klaustrofobię oraz epilepsję. Nie zaleca się także, żeby dzieci korzystały z sauny, ponieważ ich organizmy nie są jeszcze odpowiednio przystosowane, gdyż nie posiadają dobrze rozwiniętego procesu termoregulacji. Innym przeciwwskazaniem są różne zaburzenia hormonalne oraz kardiologiczne, takie jak niewydolność serca czy nadciśnienie. Z sauny nie powinny korzystać także osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe. Korzystanie z sauny może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie, jednak należy pamiętać, że niektóre osoby nie powinny z niej korzystać. Najlepiej udać się po poradę lekarską, jeśli ktoś nie jest pewien, czy może bez problemu korzystać z sauny.


Istniejące rodzaje sauny

Istnieją różne rodzaje sauny, z czego każda z nich charakteryzuje się czymś innym oraz różni się nieco działaniem i budową. Najbardziej znanymi i popularnymi rodzajami saun są tak zwane sauny suche. Sauny suche są zbudowane z drewna, a ich elementem grzewczym jest piec na drewno lub piec elektryczny wyłożony specjalnymi kamieniami. W takiej saunie wylewa się wodę na kamienie tylko w trakcie seansów parowych. Temperatura w suchej saunie osiąga od 60 do 110 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi 10-15%. Innym rodzajem sauny są sauny mokre, w których wilgotność powietrza podnosi się za pomocą specjalnych urządzeń. W saunie mokrej temperatura jest niższa, gdyż wynosi około 50 stopni, natomiast wilgotność sięga do 40%. Zupełnie innym rodzajem sauny są łaźnie rzymskie, które można podzielić na sauny parowe oraz łaźnie mokre. Łaźnie mokre są zbudowane najczęściej z tworzyw sztucznych lub z materiałów ceramicznych. Ostatnim rodzajem są sauny na podczerwień, w których elementem grzewczym są promienniki podczerwieni.



© 2019 http://ogrod-i-dom.doradztwoprawneadwokat.waw.pl/